Szlak NDŚJ na mapie

muszla

Trasa piesza NDŚJ oznaczona symbolem muszli i żółtymi strzałkami liczy 111 km i jest zaplanowana w taki sposób, aby łączyć miejsca związane z kultem św. Jakuba oraz inne ciekawe obiekty kulturalne i przyrodnicze. Znaczna część trasy przebiega wzdłuż wcześniej wyznakowanych pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. Wychodzi z Lądu nad Wartą – dawniej klasztor Cystersów, obecnie Salezjanów. W klasztorze znajduje się najstarszy w Polsce fresk św. Jakuba z XIVw.

fresk

Kończy się natomiast w miejscowości Lubiń –  klasztor Benedyktynów.
Po drodze m.in. Wrąbczynek, Białobrzegi, Pyzdry, Tarnowa, Spławie, Nowa Wieś Podgórna, Chlebowo, Mikuszewo, Rudki, Franulka, Miłosław (z kościołem św. Jakuba), Czeszewo, Orzechowo, Dębno, Wolica Kozia, Nowe Miasto nad Wartą, Komorze, Rogusko, Gogolewo, Książ Wlkp., Brzóstownia, Włościejewki, Błażejewo (kościół św. Jakuba), Ostrowieczno, Dolsk, Łagowo.
Trasa szlaku częściowo wiedzie wzdłuż lub w pobliżu rzeki Warta oraz obejmie tereny należące do dwóch parków krajobrazowych: Nadwarciańskiego i Żerkowsko-Czeszewskiego.

Proponowane odcinki do przejścia:

Przejście 5 dniowe na mapach endomondo:

Pierwszy dzień Ląd → Pyzdry 20 km  

Drugi dzień Pyzdry → Mikuszewo, Mikuszewo → Miłosław 21 km

Trzeci dzień Miłosław → Nowe Miasto 21 km

Czwarty dzień Nowe Miasto → Gogolewo, Gogolewo → Książ Wlkp., Książ Wlkp. → Błażejewo 29 km

Piąty dzień Błażejewo → Dolsk, Dolsk → Lubiń 20 km

Przejście 4 dniowe:

Pierwszy dzień Ląd → Mikuszewo 32 km

Drugi dzień Mikuszewo → Nowe Miasto 30 km

Trzeci dzień Nowe Miasto → Błażejewo 29 km

Czwarty dzień Błażejewo → Lubiń 20 km

NDŚJ w fotografiach

Nadwarciańska Droga Św. Jakuba w obiektywie kamery

Folder

Noclegi NDSJ 2012

Nadwarcianska droga – folder