Pielgrzymka na Podlasie – 5 dni

W dniach 06 – 10 maja 2025r. organizujemy pięciodniową parafialną pielgrzymkę na Podlasie. Trasa pielgrzymki to:

 

DZIEŃ 1      ZUZELA – DROHICZYN – GRABARKA

Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru przed Parafią we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Zuzeli  – miejsca narodzin oraz chrzty św. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Po mszy św.  zwiedzimy drewniany budynek dawnej szkoły powszechnej do której uczęszczał przyszły błogosławiony. Obecnie mieści się w nim Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W jednym pomieszczeniu odtworzono salę lekcyjną, z drugiej strony drewnianego budynku znajduje się zrekonstruowane mieszkanie Wyszyńskich. Przejazd do Drohiczyna – miasta położonego na wysokiej skarpie nad zakolem rzeki Bug, o którego niegdysiejszym znaczeniu świadczą zabytkowe kościoły i zespoły klasztorne (w jednym z nich mieści się siedziba diecezji). Tu 10 czerwca 1999 roku spotkał się z mieszkańcami Podlasia Ojciec Święty – Jan Paweł II. Będziemy  podziwiać panoramę Bugu ze wzgórza zamkowego, zwiedzimy Muzeum Diecezjalne, Bazylikę Katedralną Trójcy Przenajświętszej w stylu barokowym oraz zobaczymy Cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku.Następnie przejazd w okolice Św. Góry Grabarki.  To najważniejsze w Polsce miejsce kultu prawosławia. Pięknie zdobiona XVIII wieczna świątynia drewniana  z sąsiadującymi obiektami klasztornymi i wzgórzem zapełnionym krzyżami wotywnymi jest miejscem licznych pielgrzymek prawosławnych.  W skład kompleksu wchodzi: monaster św. Marii i Magdaleny, cerkiew p.w. Spasa  w otoczeniu tysięcy krzyży, cerkiew p.w. Wszystkich Strapionych Radość, studzienka ze źródłem. Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 2      BIAŁYSTOK – TYKOCIN – SUCHOWOLA – BIAŁYSTOK

Śniadanie iprzejazd  do Białegostoku, do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie pomodlimy się przy relikwiach św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki. Następnie udamu się do Tykocina na zwiedzanie jednego z najciekawszych miast Podlasia. Tutaj  zobaczymy  monumentalny Kościół p.w. Trójcy Świętej,  Plac Stefana Czarneckiego  z pomnikiem, zamek oraz bardzo ciekawe muzeum znajdujące się w Wielkiej Synagodze z XVII wieku.Przejazd do Suchowoli, gdzie zawitamy w Izbie Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, znajdującej się przy kościele, w którym został ochrzczony przyszły kapelan „Solidarności”. Przejazd do Białegostoku, gdzie  zobaczymy najsłynniejszy zabytek miasta – Zespół Pałacowo – Parkowy Branickich, którego barokowe ogrody słyną jako jedne z najpiękniejszych w Polsce. Przejazd do hotelu w Białymstoku lub okolicy na obiadokolację  i nocleg.

 

DZIEŃ 3      ŚWIĘTA WODA – SUPRAŚL – KRUSZYNIANY

Śniadanie i przejazd  do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. Na obszarze Sanktuarium znajdują się: kościół, grota, wzgórze krzyży, cudowne źródełko i kaplice Dróżek Boleści Maryi. Następnie udamy się do Supraśla na zwiedzanie Monasteru, czyli gotyckiej cerkwi p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, która majestatycznie góruje nad całym miasteczkiem. Największy zachwyt w świątyni wywołuje ogromny, pozłacany żyrandol ozdobiony ikonami.  Następnie  wyruszymy poznać dzieje i miejsca polskich Tatarów.  Zobaczymy drewniany meczet w Kruszynianach, którego funkcjonowanie należy wiązać  z osadnictwem tatarskim za króla Jana III Sobieskiego. Dziś jest to zabytek klasy 0 i miejsce spotkań społeczności tatarskiej.Przejazd do hotelu w Białymstoku lub okolicy na obiadokolację  i nocleg.

 

DZIEŃ 4      SOKÓŁKA – RÓŻANYSTOK – WIGRY

Po śniadaniu przejazd do Sokółki, miejsca cudu eucharystycznego. Nawiedzenie kościoła Św. Antoniego Padewskiego, gdzie 05.10.11 uroczyście umieszczono do publicznej adoracji relikwiarz  z Cząstką Ciała Pańskiego. Następnym etap pielgrzymki to Różanystok, gdzie nawiedzimy Sanktuarium z  Cudownym obrazem Matki Bożej.  Na koniec przejazd do miejscowości Wigry na zwiedzanie zespołu pokamedulskiego, niezwykle pięknie położonego na wcinającym się w jezioro półwyspie wigierskim. Zobaczymy dobrze zrekonstruowany obiekt klasztorny: eremy, kaplicę kanclerską, dom królewski, wieżę zegarową,  z której rozpościera się widok na jezioro Wigry i całą okolicę, a przede wszystkim barokowy kościół.  W obiekcie znajdują się apartamenty papieskie w których przebywał św. Jan Paweł II w 1999 roku oraz krypty – miejsce pochówku Kamedułów.Przejazd do hotelu w Suwałkach lub okolicy na obiadokolację  i nocleg.

 

DZIEŃ 5      AUGUSTÓW – REJS SZLAKIEM PAPIESKIM – STUDZIENICZNA

Śniadanie, przejazd do Augustowa, skąd popłyniemy w rejs Szlakiem Papieskim. Statek wypływa z Portu Żeglugi Augustowskiej, płynie rzeką Nettą mijając położone po obu stronach rzeki bulwary, następnie wpływa na jezioro Necko.  Z jeziora statek wpływa na Rzeczkę Klonownicę (tzw. Cichą Rzeczkę), najkrótszą żeglowną rzekę w Polsce, skąd przedostaje się na jezioro Białe (tak nazwane z powodu niezliczonej ilości białego ptactwa wodnego osiadłego na brzegach). Jezioro Białe łączy się z jeziorem Studzienicznym śluzą Przewięź.  Następnie statek zawija do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie, miejsca kultu religijnego. Zobaczymy zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplicę Najświętszej Marii Panny. Sanktuarium  w 1999 roku odwiedził papież Jan Paweł II płynąc statkiem właśnie opisaną trasą. To wydarzenie wiernie upamiętnia pomnik Polskiego Papieża.  Po zwiedzaniu  przejazd powrotny, po drodze obiad pożegnalny. Przyjazd na miejsce zbiórki  w późnych godzinach wieczornych, zakończenie pielgrzymki.

 

Termin: 06-10.05.2025

 

Cena pielgrzymki dla grupy:
40 – 45 os. 46 i więcej os.
2190 zł 2090 zł

 

Zapewniamy:

  • Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem
  • Zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelach ***, pokoje 2,3- osobowe z łazienkami
  • Wyżywienie: 4 śniadania, 4 obiadokolacje, 1 obiad
  • Opiekę i informację turystyczną pilota
  • Ubezpieczenie NNW do 10 000 zł

Cena nie obejmuje: – biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników, opłat za komunikację miejską lub wjazdowych do miast, opłat klimatycznych i miejskich, za zestawy audio-guide, rejsu itp. (na ten cel należy posiadać ok. 270 zł/os.), napojów do obiadokolacji i obiadu, ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5% ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

Uwagi:

  • na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 680 zł
  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.
  • W cenie zawarto obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 4 zł od każdego uczestnika.
Pielgrzymka na Podlasie – 5 dni